Топ насоки на коневъдството

Наред с конезавод „Кабиюк“, който продължава да съществува и след Освобождението, се откриват още няколко завода, които извеждат коневъдството в България на европейско ниво. Най-важните сред тях са:

Някои породи са особено подходящи за човешка консумация, като например Каракачанския кон и Българския тежковозен кон, защото при тях има повече месо, по думите на д-р Мая Попова.

Къде може да се усвои – Професията може да се усвои в професионални училища, професионални гимназии и в центрове за професионално обучение.

You happen to be using a browser that may not supported by Facebook, so we've redirected you to definitely a simpler Model to supply you with the greatest working experience.

Пчеларството осигурява извънредно ценни и незаменими продукти – мед, восък, пчелна отрова, пчелно млечице и др. Пчелите са изключително полезни при опрашването на много растения, като ползата от тях за опрашването е много по-голяма, отколкото от получените пчелни продукти.

Трудности и предизвикателства в тази професия – Основното работно място на работника е на открито под непосредственото влияние на външните климатични условия като непостоянна температура, влажност , вятър и др.

За сравнение, отглеждането на щрауси, например, може да бъде подпомагано. Вероятно експертите по правилата за подпомагане имат обяснение защо е така, но не и браншовите представители в коневъдството.

Възможно работно време – Работното време Коневъдство на работниците в животновъдството е с нормална продължителност, но предвид спецификата на грижите за животните е възможно то да бъде удължено до късно през нощта, както и да се работи и през почивните, и през празничните дни от годината.

Подобно на коневъдство на хибриди, отглеждането на магарета се е извършвало като по-евтина и по-непретенциозна алтернатива на коневъдството. Предимно в селските региони това е била алтернативата вместо притежаване на кон.

Национален съвет по генетични ресурси в животновъдството

От асоциацията предлагат да се създаде детайлна програма за развитие на коневъдството.

Учебната програма по дисциплината “Коневъдство” дава теоретичните постановки по отношение на произхода на коня и породното разнообразие.  Особено внимание е отделено на екстериорната преценка и съществуващите недостатъци. Подробно са разгледани и въпросите за спецификата при селекцията, размножаването, тренинга и изпитванията. Застъпени са и основни въпроси от областта на храненето, развъждането и технологиите на отглеждане на различни категории коне, използвайки знанията, придобити по съответните фундаментални дисциплини.

Това е най-масово използваната порода за дисциплините на конния спорт в България.

Главата е с удължена лицева част, а шията е дълга и добре замускулена. Гръдният кош е дълбок, широк и дълъг. По екстериор Дунавските коне се доближават до малкия Но­ниус. Цветът е черен и по-рядко тъмнокестеняв.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *